بهترین معروف فراهم کردن شرایط و زیرساخت‌ها برای اشتغال و تشکیل زندگی جوانان است

هفته تعاون
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه به مناسبت گرامیداشت هفته تعاون تعاونگران استان کرمانشاه با حضرت آیت‌الله علما نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه دیدار نمودند.

حسن عزیزی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه در ابتدای این دیدار با گرامیداشت هفته تعاون (9 تا 15 شهریور) عنوان نمود: تعاونی‌ها یکی از الگوهای مهم اقتصاد مقاومتی هستند که می‌توانند در شرایط کنونی تحریم به کمک کشور بیایند.

وی افزود: یکی از ویژگی‌های مهم تعاونی این است که بر خلاف شیوه‌های رایج سرمایه‌گذاری در دنیا، تعاونی‌ها بر اساس افراد شکل می‌گیرند، نه بر اساس پول و سرمایه.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه بر اساس قانون اساسی نیز تعاونی‌ها باید در کنار بخش دولتی و بخش خصوصی سهم 25 درصدی از اقتصاد کشور داشته باشند، تاکید کرد: متاسفانه این هدف گذاری تاکنون محقق نشده است.

حسن عزیزی از وضعیت تعاونی‌های استان کرمانشاه هم یاد کرد و با اشاره به وجود بیش از پنج هزار تعاونی ثبت شده در استان که هم اکنون 3050 مورد آنها فعال است، عنوان کرد: این تعاونی‌ها با اشتغالزایی حدود 50 هزار نفر دارای یک میلیون و 250 هزار نفر عضو هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه با اشاره به نقش تعاونی‌ها در توسعه صادرات در استان گفت: سال گذشته تعاونی‌های استان حدود 121 میلیون دلار صادرات به دیگر کشورها داشته اند.

وی با بیان اینکه جشنواره تعاونی‌های برتر استان نیز به زودی با معرفی 23 تعاونی برتر برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از هزار و هشتصد شرکت تعاونی در استان برای حضور در این جشنواره ثبت نام کرده اند.

عزیزی در ادامه از وضعیت بیکاری و اشتغال استان هم یاد کرد و با اشاره به کاهش 4.7 درصدی نرخ بیکاری استان در بهار امسال، گفت: این امر باعث شد کرمانشاه از رتبه اول بیکاری کشور به جایگاه پنجم برسد.

وی ادامه داد: البته نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی همچنان در استان بالا و نزدیک 28 و نیم درصد است که این نرخ در کشور به 18.3 درصد می‌رسد و از جمعیت 135 هزار نفری بیکاران کرمانشاه حدود 50 هزار نفر آنها دانش آموخته دانشگاه‌ها هستند.

وی در پایان سخنان خود گفت: جوانان می‌توانند از ظرفیت تعاونی‌ها برای ایجاد اشتغال استفاده کنند و ما نیز برنامه‌های خاصی در این زمینه با تشکیل اتاق فکر تعاون و اشتغال در استان داریم.

در ادامه این دیدار به نمایندگی چندین تن از مدیران شرکت های تعاونی و مدیران عضو شورای هماهنگی دستگاه های زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه احتماعی در استان نکته نظرات خود را بیان داشتند.

 حضرت آیت الله مصطفی علما نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه با اشاره به آغاز ماه محرم، اظهار نمود: امام حسین(ع) فقط برای نماز و روزه شهید نشد، بلکه هدف واقعی قیام ایشان برای این بود که اسلام حرف اول را در دنیا بزند، زیرا تفکر اسلام تفکری والایی است.

وی با اشاره به نامگذاری هفته اول ماه محرم به عنوان هفته امر به معروف و نهی از منکر، گفت: معروف به یک موضوع و دو موضوع ختم نمی‌شود و مهمترین معروفی که باید امروز به دنبال آن باشیم فراهم کردن زیرساخت‌ها برای کمک به جوانان است.

آیت‌الله علما در این دیدار ادامه داد: بهترین معروف فراهم کردن شرایط و زیرساخت‌ها برای اشتغال و تشکیل زندگی جوانان است.

امام جمعه کرمانشاه به تاخیر افتادن ازدواج جوانان به دلیل مشکلات اقتصادی را شایسته ندانست و تأکید نمود: وقتی  جوانی نمی‌تواند خانه و زندگی فراهم کند به دنبال ازدواج و صاحب بچه شدن هم نخواهد رفت.

وی از مزیت‌های مختلفی که در استان کرمانشاه برای کار کردن وجود دارد هم یاد کرد و گفت: استخوان‌بندی استان کرمانشاه بر پایه بخش کشاورزی و دامداری است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشیم.

به گفته نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه، وجود حدود 900 هزار هکتار زمین کشاورزی، هم مرزی با کشور عراق، قدمت بیش از 100 ساله برخی از گمرکات استان از جمله قصرشیرین، تجارت چندین ساله ایرانی‌ها به بغداد، آب کافی برای کشاورزی و ... از جمله مزیت‌هایی است که باید بیشتر روی آنها کار کنیم.

آیت‌الله علما با بیان اینکه امروز پروژه آب‌های مرزی استان نیز در حال به نتیجه رسیدن است، تاکید کرد: با اجرایی شدن این طرح برخی شهرستان‌های استان مانند قصرشیرین، سرپل ذهاب و... در چهار فصل سال امکان کشت و کار دارند.

امام جمعه کرمانشاه یادآور شد: کرمانشاه در محصولات کشاورزی مختلف مانند زعفران، پسته و ... جای کار بسیار زیادی دارد که نباید از آن غافل شد و اگر این آب و خاک در اختیار کشاورزان استان‌های دیگری مانند یزد، اصفهان و... بود، در این خاک اعجاز می‌کردند.

به گفته امام جمعه کرمانشاه، کرمانشاه در زمینه صنایع دستی نیز حرف زیادی برای گفتن دارد که باید بیشتر روی آن کار کرد.

امام جمعه کرمانشاه بر لزوم به روز کردن صنایع دستی مطابق سلیقه مردم و حتی کشورهای دیگر هم برای افزایش صادرات تاکید کرد و افزود: برای مثال نقشه گلیم هرسین ما مربوط به 50 تا 100 سال قبل است که باید اصلاح شود.

حضرت آیت‌الله علما همچنین عنوان نمود: استفاده از این ظرفیت‌ها و زیرساخت‌ها فقط نیازمند سرمایه و پول نیست، بلکه همت خود جوانان را هم می‌خواهد.

وی خاطرنشان کرد: با وجود این همه زیرساخت نباید از اینکه رتبه پنجم بیکاری کشور را داریم خوشحال باشیم، اگرچه بهبود رتبه اشتغال استان جای امیدواری دارد.

آیت‌الله علما خواستار تشکیل ایجاد اتاق فکر برای استفاده بیشتر از مزیت‌های کرمانشاه شد و خاطرنشان کرد: نباید برای استفاده از این ظرفیت‌ها نگاهمان به تهران باشد، بلکه باید به داشته‌های داخل استان تکیه کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه در بخش دیگر سخنانش از اقتدار کنونی ایران اسلامی هم یاد کرد و ادامه داد: کشوری که دنیا روی آن حساب باز کرده نباید در مسائل اقتصادی لنگ بزند.

آیت‌الله علما به تاکید مقام معظم رهبری در جمع اعضای هیات دولت بر دو مسئله مهم اقتصاد و فرهنگ هم اشاره داشت و افزود: این امر یعنی باید رفع مشکلات اقتصادی خصوصا برای جوانان را سرلوحه امور قرار دهیم.

نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه از تحریم‌هایی که علیه ایران اعمال شده هم یاد کرد و ادامه داد: هر روز در سایه این تحریم‌ها به دستاوردهایی در داخل کشور می‌رسیم که ساخته دست جوانان خود ما است و این نشان می‌دهد جمله "ما می‌توانیم" که امام خمینی(ره) در دهان و تفکر ما انداخت به نتیجه رسیده است.

امام جمعه کرمانشاه افزود: در سایه همین اقتدار است که امروز امریکا نمی‌تواند در برابر ایران دست از پا خطا کند.

وی در پایان هفته تعاون را نیز گرامی داشت و بر لزوم فراهم کردن شرایط فعالیت بیشتر برای تعاونگران تاکید کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۱۱ شهریور ۱۳۹۸ ۰۷:۳۹
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید