بیست و چهارمین نشست شورای اشتغال استان کرماشناه

89 درصد از سهمیه تخصیصی تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری در استان کرمانشاه جذب شده است

کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری کرمانشاه
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه بیست و چهارمین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان کرمانشاه به ریاست هوشنگ بازوند استاندار و با حضور هدایت حاتمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و حسن عزیزی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیر کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری و مدیران دستگاه های اجرایی و مؤسسات و بانک های عامل در سالن تدبیر استانداری برگزار شد.

حسن عزیزی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیر کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان به ارائه گزارشی پیرامون آمار و ارقام بازارکار طی سال های 1384 تا 1394 و همچنین ساختار بازار کار و اشتغال دانش آموختگان با استفاده از ظرفیت قانون برنامه ششم پرداخت.

دبیر کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان بیان داشت، سیاست گذاری در امر اشتغال نیازمند تغییر لازم و استفاده از تجارب موفق و هماهنگی کامل بین دستگاه های اجرایی و بانک ها و مؤسسات عامل می باشد.

ایشان  در ادامه گزارشی از مانده اعتبارات اشتغالزای استان از محل روستایی و عشایری، اعتبارات اشتغالزای ویژه مناطق زلزله زده، فراگیر، بند ب تبصره 16 دستگاه های حمایتی، مشاغل خانگی، بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 97 و 98 و اعتبارات کمک های فنی و اعتباری را ارائه نمود و در این خصوص گفت: از جمع کل اعتبارات تخصیصی 1439 میلیاردو 713 میلیون تومانی از محل اعتبارات تخصیصی به استان تاکنون 845 میلیارد و 456 میلیون تومان به میزان 59 درصد کل اعتبارات اشتغالزا تخصیصی به استان جذب شده است.

 حسن عزیزی ضمن ارائه گزارش آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری و اعتبارات اشتغال ویژه مناطق زلزله زده، عنوان داشت:  از کل اعتبارات 945 میلیارد و 397  میلیون تومانی سهمیه تخصیصی 719 میلیارد و 705 میلیون تومان با پیش بینی 24 هزار و 245 فرصت شغلی در کرمانشاه جذب شده است.

دبیر کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان تعداد اشتغال ثبت شده در سامانه رصد توسط دستگاه های اجرایی را 11 هزار و 770 فرصت شغلی اعلام کرد و گفت: تاکنون فقط 20 درصد از اشتغال های تعهد شده در سامانه رصد ثبت شده است و انتظار می رود دستگاه های اجرایی در این خصوص اهتمام جدی داشته باشند.

هوشنگ بازوند استاندار ضمن تقدیر از هدایت حاتمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و حسن عزیزی دبیرکارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان در خصوص پیگیری های مستمر سند اجرایی اشتغال و جذب تسهیلات اشتغالزا و برنامه های بازار کار وایجاد اشتغال در استان گفت: مدیران دستگاه های اجرایی مکلفند در پرداخت تسهیلات اشتغالزا از محل بند "الف" تبصره 18 قانون بودجه سال 97 ، مکاتبات لازم با وزارت متبوع در خصوص مشکلات موجود( نرخ بالای تسهیلات یاد شده، عدم تخصیص تسهیلات مذکور به استان و نامشخص بودن بانک های عامل پرداخت کننده تسهیلات) که موجب عدم استقبال متقاضی از تسهیلات مذکور شده ، به عمل آورند.

وی همچنین اظهار داشت: فرمانداران شهرستان های تابعه با دستور کار قرار دادن مستمر تسهیلات بند "الف" تبصره 18 قانون بودجه سال 97 در جلسات کارگروه اشتغال شهرستان، نسبت به حل و فصل مشکلات پرداخت تسهیلات مذکور حوزه ی مربوطه اقدام  نمایند.

استاندار کرمانشاه همچنین تأکید نمود: حس اشتغالزایی در بسیاری از مدیران فعال نیست، انتظار می رود سیستم بانکی در برابر استان با نرخ بیکاری بالا محتاطانه و محافظه کارانه برخورد نکند.

هوشنگ بازوند افزود: با وجود اینکه همواره تأکید کرده‌ایم که اولویت کار همه مدیران باید اشتغال باشد، اما حس اشتغالزایی مدیران استان کمرنگ است و از موضوع اشتغال به راحتی عبور می کنند.

استاندار کرمانشاه از مدیران دستگاه‌های اجرایی خواست تا بحث اشتغال را جدی بگیرند و تصریح کرد که امسال برای کاهش 3 درصدی نرخ بیکاری برنامه‌ریزی و تمام مدیران در این زمینه مسئولیت‌هایی دارند.

وی همچنین با انتقاد از عملکرد برخی بانکها در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی بیان داشت: ظاهراً سیستم بانکی تمایل چندانی به پرداخت تسهیلات اشتغالزایی ندارد و انتظار می رود در رابطه با استانی با این نرخ بالای بیکاری محتاطانه و محافظه کارانه عمل نکنند.

رئیس شورای اشتغال استان عدم همکاری بانکها و همچنین بررسی مشکلات تسهیلات اشتغال زایی باید به صورت میدانی پیگیری و رصد شود و مدیران هزینه های اضافی و موانع سر راه سرمایه گذاران را باید از سر راه آنها بردارند.

استاندار کرمانشاه ادامه داد: سند رونق تولید استان باید به ایجاد اشتغال ختم شود و اجرای این سند بدون اشتغال زایی این امر معنایی ندارد.

بازوند اظهار داشت: انتظار می رود دستگاه های اجرایی، اشتغال های ایجاد شده را در سامانه رصد وارد نمایند و برای این کار وقت بگذارند و ساختار خود را مدام مورد پایش قرار دهند.

وی همچنین از مدیران میراث فرهنگی و صنایع گردشگری و امور عشایری خواست: در بحث گردشگری سال آینده میزبان رویداد جهانی گردشگری روستایی و عشایری هستیم ، برنامه مشترکی از طرف آنان ارائه شود.

هدایت حاتمی معاون هماهنگی اقتصادی استانداری کرمانشاه نیز بیان داشت: دستگاه های اجرایی، طرح های کارگاهی بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان را به عنوان محور توسعه کارگاهی در استان  مدنظر قرار دهند.

بهزاد  محمدی مدیر کل محترم امور عشایری استان گزارشی از برنامه های اشتغالزای امور عشایری استان را ارائه نمود و در این گزارش مهمترین موانع ایجاد اشتغال اتکای معاش به دامداری (سنتی) و عدم تمایل به رسته های دیگر، اشتغال به دلیل نبود دانش و مهارت کافی، عدم توازن بین هزینه های تولید و درآمد، نبود بازار مناسب برای فروش محصولات تولیدی، محدودیت در نوآوری و به روز رسانی محصولات تولیدی عشایر (خصوصاً صنایع دستی)، درک ناکافی از ظرفیت های گردشگری عشایری در جهت ایجاد اشتغال و درآمد جدید،  عدم امکان تأمین تضمین و وثیقه جهت اخذ تسهیلات بانکی وتوجه ناکافی برخی از دستگاه های اجرایی استان به آئین نامه ساماندهی عشایر (مصوبه هیأت محترم وزیران) را در بخش عشایر دانست.

مدیران بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان نیز در ادامه برنامه های اشتغالزای بنیاد را ارائه دادند و عدم توجه به ظرفیت بخش های غیر دولتی، عدم دسترسی به منابع مالی برای پیاده سازی طرح ها و برنامه های بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون همچنین عدم حمایت دستگاه های اجرایی از کسب و کارهای خلاقانه و نوآورانه از مهمترین موانع ایجاد اشتغال در حوزه ی مربوطه برشمردند.

 

۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ۲۱:۱۲
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید