دیدار وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمانشاه

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه محمد شریعتداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و هیات همراه در سفر یک روزه به استان کرمانشاه به دیدار حضرت آیت الله مصطفی علما نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه رفت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ابتدای این دیدار با اشاره به اینکه حل مشکلات کشور نسبت به گذشته تفاوت کرده است، گفت: توانایی‌های درونی و استفاده از امکاناتی که ایجاد اشتغال را در کشور توسعه دهد به طور جدی در دستور کار دولت قرار گرفته است.

محمد شریعتمداری با اظهار امیدواری از برداشتن گام های مثبت دولت در حوزه اشتغال در کشور، عنوان نمود: به منظور حمایت از تولید ملی در زمان تصدی اینجانب در وزارت صنعت از ورود 1300 قلم کالا که امکان تولید در داخل کشور وجود داشت، جلوگیری شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سهم اشتغال روستایی در کل کشور را در گذشته کمتر از سه درصد عنوان کرد و گفت: گزارش‌های مرکز آمار نشان می‌دهد میزان سهم اشتغال روستایی در سبد تولید اشتغال کشور در سه ماه اول سال ۱۳۹۸ با ۲۲ درصد رشد به ۲۵.۳ درصد رسیده است و معنایش این است که اشتغال جدیدی به سبد اشتغال کشور با تخصیص منابع ارزان قیمت به وجود آمده است.

محمد شریعتمداری در ادامه به اعتبارات اشتغال پایدار روستایی در کشور اشاره کرد و افزود: دولت با کسب اجازه از مقام معظم رهبری(مدظله العالی) 1 و نیم میلیارد دلار منابع و تسهیلات ارزان قیمت را از صندوق توسعه ملی در اختیار وزارتخانه‌ها و سازمان‌هایی که به نوعی متولی ایجاد شغل را برعهده دارند، قرار داد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نحوه تخصیص اعتبارات روستایی و عشایری به استان‌ها را براساس میزان محرومیت و نرخ بیکاری عنوان کرد و اظهار داشت: این سیاست در بخش‌های زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت تأثیرگذار بود و شرایط مطلوب‌تری را در حوزه اشتغال ایجاد کرد و سهم استان کرمانشاه 19/4 درصد کل اعتبارات به میزان 345 میلیارد تومان می باشد.

شریعتمداری، عملکرد استان کرمانشاه را در جذب تسهیلات روستایی خوب توصیف کرد و گفت: این استان تا کنون 90درصد این اعتبارات به میزان 306 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته را جذب کرده و این تسهیلات در نقاط مرزی با نرخ سود چهار درصد، در نقاط غیرمرزی و محروم با نرخ سود ۶ درصد و برای سرمایه در گردش با نرخ سود ۱۰ درصد در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وقوع زلزله و سیل به مشکلات مردم و اشتغال آنان افزوده است و در این خصوص تصریح کرد:به منظور جبران قسمتی از مشکلات مردم استان مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار به منظور ایجاد اشتغال در مناطق زلزله‌زده از همین منابع اشتغال پایدار در مناطق روستایی تخصیص داده شد.

ایشان به به مشکلات مسکن مددجویان بهزیستی کرمانشاه اشاره کرد و گفت:  سازمان بهزیستی برای تأمین قسمتی از سهم آورده مددجویان بهزیستی مبلغ ۵۶۰ میلیون تومان مابه‌التفاوت سهم پرداختی مددجویان تأمین کرده است که ان شالله بزودی مسکن خود را تحویل بگیرند.

ایشان کمبود مهارت دانش‌آموختگان را مهمترین مشکل ایجاد اشتغال در کشور دانست و تأکید نمود: هرچه افراد مهارت داشته باشند و ما در این زمینه بیشتر کار کنیم وضعیت اشتغال در کشور بهتر خواهد شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان ‌و امام جمعه کرمانشاه، مشکلات جوانان به ویژه نرخ بیکاری در استان کرمانشاه را با وجود منابع غنی آب و زمین نگران کننده دانست و گفت: کرمانشاه در زمینه کشاورزی، دامداری و زمین دارای منابع غنی است و دولت در این زمینه باید سرمایه گذاری مناسبی انجام دهد.

آیت‌الله مصطفی علما از اقدامات و تلاش‌های استاندار کرمانشاه و مجموعه مدیران و متولیان امر اشتغال از جمله مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه در راستای کاهش نرخ بیکاری استان تقدیر کرد و عنوان نمود: روند کاهش نرخ بیکاری در استان کرمانشاه باید محسوس باشد تا بتوانیم جوابگوی مشکلات نسل جوانان، دانشجویان و فارغ التحصیلان باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه همچنین با بیان اینکه همه باید وضعیت فعلی کشور را درک کنیم خواستار نظارت دقیق و منظمی بر روی تسهیلات و منابع ارزان قیمت دولتی که در اختیار افراد قرار گرفته، شد.

آیت الله علما در ادامه خواستار صرفه‌جویی در یک سری امور غیرضروری شد و عنوان نمود: از همه مسئولان و دست اندکاران کشوری و استان انتظار داریم تلاش و کوشش محسوسی براساس تدبیر و اندیشه برای حل مشکلات مردم انجام دهند.

این مسئول با تاکید بر اینکه حرفه آموزی در این استان باید به فرهنگ تبدیل شود، گفت: مشکل بیکاری استان باید با امکاناتی از قبیل کشاورزی، دامداری و...جبران شده و بر روی آن سرمایه گذاری شود تا در نتیجه آن جوانان استان جذب کار شوند.

گفتنی است: در این دیدار استاندار کرمانشاه از حضور دکتر شریعتمداری، معاونین و هیات همراه به استان کرمانشاه که به منظور بررسی برخی مسائل به ویژه مسائل اقتصادی و اشتغال و بازدید و افتتاح چندین طرح اقتصادی و عمرانی به کرمانشاه سفر کرده بود، تقدیر نمود.

 

 

۳۱ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۵۵
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید