محمد شریعتمداری در شورای اداری با رویکرد اشتغال در استان کرمانشاه

مسئله اشتغال یک امر پیچیده و موضوع اصلی کشور است

محمد شریعتمداری
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه شورای اداری استان کرمانشاه با رویکرد اشتغال به حضور دکتر محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی کشور، حجت اله مهدیان مدیرعامل بانک توسعه تعاون کشور، سهمانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران کشور، حاتم شاکرمی معاون روابط کار، عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال،روزبه کردونی رئیس مرکز روابط عمومی و امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سیدقاسم جاسمی، احمد صفری، فرهاد تجری و شهاب نادری نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، حسن عزیزی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیر گارگروه اشتغال استان و مدیران دستگاه های اجرایی و بانک های عامل و مدیران عضو شورای هماهنگی دستگاه های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان در سرسرای سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این جلسه، مسئله اشتغال یک امر پیچیده و موضوع اصلی کشور دانست و گفت: اگر شرایط اطمینان و قطعیت و همچنین فضای کسب و کار برای سرمایه گذاری فراهم باشد اشتغال هم ایجاد می شود و اگر به هر دلیلی عدم قطعیت و اطمینان ایجاد شود روند اشتغال هم مختل خواهد شد.

وی عنوان:با اشاره به اینکه، بیش یکصد هزار میلیارد تومان در سیستم بانکی کشور برای توسعه کشور با هدف و رویکرد ایجاد اشتغال پایدار در نظر گرفته شده است، گفت: دولت برای ایجاد اشتغال مشوق‌ها و سیاست گزاری‌هایی مانند طرح اعطای اعتبارات اشتغال پایدار روستایی و عشایری، اشتغال فراگیر، مشاغل خانگی، مشوق‌های بیمه ای کارفرمایی، مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار و تسهیلات ارزان قیمت مناطق مرزی، یارانه دستمزد در برخی استانها از جمله استان کرمانشاه را در دستور کار قرار داده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: یارانه دستمزد برای 8 استان از جمله کرمانشاه در نظر گرفته شده که ۱۰ هزار و ۷۴۰ نفر سهم استان است و در زمینه مشوق های بیمه ای هم برای ۵۵۰۰ نفر در استان کرمانشاه سهمیه در نظر گرفته شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به ممنوعیت واردات یک هزار و ۳۰۰ قلم کالا که نمونه آنها در داخل کشور تولید می‌شود، در راستای اولویت به تولید داخلی و حفظ اشتغال در شرایط فعلی کشور اشاره کرد.

وی بیان داشت: با وجود قرار گرفتن استان کرمانشاه در رده ۲۳ فضای کسب و کار، می توانیم با بهبود شرایط موجود سرمایه گذاری های بیشتری را برای استان جذب کنید.

وی همچنین تقویت بازارچه‌های مرزی را از اولویت‌های دولت برای حمایت از تولید داخلی اعلام کرد و گفت: با این سیاست‌گذاری دولت، هم به درآمد مرزنشین‌ها افزوده می‌شود و هم برخی از نیاز صنایع مورد نیاز داخلی را می‌توان وارد کرد.

ایشان همچنین تصریح کرد: در زمینه تأمین منابع برای تعاونی های باید قدم جدی برداریم؛ تعاونی‌ها برای تأمین منابع از محل تسهیلات 4 و نه درصدی از تسهیلات توسعه اشتغال پایدار روستایی اقدام کنند.

محمد شریعتمداری در ادامه تقویت مرز شوشمی و شیخ صله در استان کرمانشاه را در راستای سیاست دولت برای کمک به مردم منطقه مرزنشین ارزیابی و ادامه داد: با تقویت اقتصاد مرزها، امنیت کشور هم تأمین می‌شود و به همین دلیل در راستای تقویت شرکت‌های تعاونی مرزنشین، دولت برای اختصاص منابع هیچ محدودیتی ندارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با درخواست فرهاد تجری نماینده مردم شهرستان‌های قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل‌ذهاب مبنی بر اختصاص تسهیلات ارزان قیمت ۵۰ میلیون تومان موافقت کرد.

شریعتمداری در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به ابلاغ رئیس جمهوری به منظور تلاش در راستای ثبت جهانی منطقه گردشگری اورمانات، با درخواست شهاب نادری نماینده مردم شهرستان‌های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی و استاندار کرمانشاه مبنی بر اختصاص ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت بوم‌گردی موافقت کرد.

او توجه به جذب گردشگری و بوم گردی را یکی از برنامه های مهم هیأت دولت در راستای ایجاد اشتغال پایدار عنوان کرد و عنوان نمود: شرکت شستا برای سرمایه گذاری در پروژه توسعه گردشگری غار قوری قعله اورمانات در آینده کارشناس اعزام می کند و این وزارتخانه برای سرمایه گذاری در پروژه های درآمد زا مشکلی ندارد.

وی همچنین با درخواست استاندار کرمانشاه مبنی بر اختصاص تأمین یک هزار و ۵۰۰ تن آهن آلات ارزان قیمت برای تکمیل واحدهای نیمه تمام مناطق زلزله استان کرمانشاه موافقت کرد.

شریعتمداری در بخش دیگری از سخنان خود به علت بیکاری و انبوه مشکلات اقتصادی استان کرمانشاه به خاطر هشت سال جنگ تحمیلی اشاره نمود و گفت: در طول این سال‌ها سرمایه‌ها و نیروهای کارآمد از این استان مهاجرت کردند و فرصت سرمایه‌گذاری مانند استان‌های مرکزی کشور پیدا نکرد و امروز با انبوه مشکلات مواجه است لذا نیازمند نسخه ویژه اقتصادی جداگانه است تا عدم توسعه یافتگی آن جبران شود.

وی در ادامه در پاسخ به درخواست رئیس کانون بازنشستگان استان کرمانشاه در راستای قائل شدن حق مناطق جنگی برای بازنشستگان گفت: ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بازنشسته تأمین اجتماعی و یک میلیون و ۴۰۰ بازنشسته کشوری در کشور داریم ,جنگ را همین بازنشستگان اداره و تحمل کردند لذا هم مجلس و هم دولت پیگیر قائل شدن این حق برای بازنشستگان است و پیگیر این موضوع هستیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به درخواست نماینده شهرستان‌های قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب و استاندار کرمانشاه نسبت به تمدید امهال وام‌های مناطق زلزله زده با توجه به گرانی مصالح و کاهش درآمد در این مناطق قول پیگیری این موضوع در هیأت دولت را داد.

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در ادامه جلسه شورای اداری استان با اعلام اینکه قطع سهمیه کوله‌بری در برخی از مرزی‌های استان کرمانشاه موجب افزایش بیکاری شده است، خواستار اختصاص یک میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری به کوله‌بران مرزنشین برای کمک به اشتغال و معیشت آنها شد.

استاندار کرمانشاه  تنها راه غلبه بر چالش توسعه کرمانشاه را توجه به مولفه‌های اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: بخش خصوصی کرمانشاه براساس سند بالادستی اقتصاد مقاومتی، سند رونق تولید را تهیه کرده که امیدواریم موجب رونق تولید در استان شود.

ایشان همچنین به تهیه سند اجرایی اشتغال استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: طبق این سند و تعهد دستگاه‌های اجرایی استان، تا پایان سال باید سه درصد نرخ بیکاری استان کاهش یابد و تا سه سال آینده به ۶ درصد برسد.

بازوند در ادامه به ناهماهنگی برنامه‌ها و تخصیص اعتبارات ماده ۱۸ اشاره کرد که بسیاری از وزارتخانه‌ها نسبت به این ماده مهم دولت بی‌اطلاع و یا به تعهدات خود عمل نمی‌کنند و خواستار مطرح شدن این موضوع در جلسه هیات دولت و توجیه وزارتخانه‌ها نسبت به عمل به آن شد.

نماینده عالی دولت در استان کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود از توجه رئیس جمهوری نسبت به ثبت جهانی منطقه گردشگری اورمانات تقدیر کرد و اظهار داشت: برای فراهم کردن مقدمات این رویداد مهم باید حدود ۲۰۰ بوم‌گردی در منطقه ایجاد شود که نیازمند اختصاص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار از محل تسهیلات ارزان قیمت اشتغال روستایی و عشایری است زیرا اماکن بوم‌گردی در روستاها احداث می‌شود.

بازوند در ادامه گفت: جنگ را بازنشستگان امروز اداره کردند و حق مسلم آنها است که از حق مناطق جنگی برخوردار باشند.

وی همچنین در این جلسه خواستار اختصاص یک هزار و ۵۰۰ تن آهن آلات ارزان قیمت به زلزله‌زدگان برای به پایان رساندن ساخت و سازها شد و گفت: در گام پایانی ساخت ساز در مناطق زلزله هستیم اما عده‌ای به دلیل گرانی مصالح و اتمام تسهیلات هنوز نتوانسته‌اند خانه خود را تکمیل کنند بنابراین امیدواریم دولت هم با تمدید مهلت امهال وام و هم اختصاص هزار و ۵۰۰ تن آهن آلات ارزان قیمت موافقت کنند.

هدایت حاتمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه نیز در ادامه گفت: استان کرمانشاه از محل تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان طرح اشتغالزا نزد بانک‌ها آماده دریافت دارد این در حالی است که ۳۵۰ میلیارد تومان سهم استان از محل این تسهیلات تخصیص یافته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه سهم استان کرمانشاه از محل تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری کشور را ۴.۱۹ درصد اعلام کرد که نسبتا رقم خوبی است اما افزود: این رقم جوابگوی استان بیکار کرمانشاه نیست و به توجه بیشتری از محل این تسهیلات نیاز است.

حاتمی در قسمت دیگری از سخنان خود به وجود پروژه‌های بزرگ نیمه فعال و تعطیل شستا در استان کرمانشاه اشاره کرد و بیان داشت: راه‌اندازی این پروژه ۷۰۰،۸۰۰ شغل مستقیم استان ایجاد می‌کند و از مدیر عامل شستا خواست هم در بحث فعال شدن این پروژه و هم در قسمت سرمایه‌گذاری به این استان توجه خاصی نشان بدهد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی را هم در عرصه سیاست‌گذاری و هم در میدان عمل، وزارتخانه‌ای بسیار مهم در بحث اشتغال عنوان کرد و گفت: معضل بیکاری زیبنده این استان پر ظرفیت و پتانسیل نیست و نیازمند توجه جدی هستیم.

حسن عزیزی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه در ابتدای جلسه متوسط هزینه خانوارها در استان  کرمانشاه بیشتر از درآمدشان عنوان نمود و در این خصوص، گفت: متوسط هزینه خانوارهای کرمانشاهی از درآمدشان بیشتر است و درکرمانشاه در برخی از شاخص های بازار کار نسبت به کشور عقب هستیم.

وی با اشاره به آمار اشتغال فارغ التحصیلان بیکار در استان کرمانشاه، افزود: نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی  در کشور ۱۸.۳ درصد است اما این رقم در استان کرمانشاه  ۲۸.۵ درصد می باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیر کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان کرمانشاه ادامه داد: ۵۰ هزار و ۷۵۰ نفر از بیکاران استان کرمانشاه دانش آموختگان دانشگاهی هستند.

حسن عزیزی همچنین بیان داشت: استان کرمانشاه قابلیت جذب همه نوع منابع مالی در حوزه ایجاد و تثبیت اشتغال را دارد و حتی استعداد جذب دو برابری تسهیلات تخصیصی فعلی را دارد.

وی به تعداد جلسات کارگروه اشتغال در استان و شهرستانها به عنوان اولویت اصلی کاری دستگاه های اجرایی متولی ایجاد اشتغال، اشاره کرد و افزود: سال گذشته در استان کرمانشاه ۴3 کارگروه استانی و بیش از ۳۰۰ جلسه کارگروه درشهرستانهای تابعه استان تشکیل شد و می توان گفت جلسات کارگروه اشتغال در استان از فعالترین جلسات در سطح استان و حتی کشور بوده است و در سال جاری هم تاکنون 24 جلسه در مرکز استان به ریاست استاندار و یا معاون اقتصادی ایشان تشکیل شده است.

دبیر کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان تدوین سند اجرایی توسعه اشتغال استان را مهمترین عامل تأثیر گذار در کاهش نرخ بیکاری در استان دانست و گفت: در تدوین سند اجرایی اشتغال در سال جاری کاهش 3 درصدی هدف گذاری شده است و تعداد 60 هزار اشتغال به طور ناخالص و 30 هزار فرصت شغلی به طور خالص تعیین شده است.

مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی کشور نیز در جلسه، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان این سازمان مشروط به تأمین منابع دانست و گفت: صندوق بازنشستگی امانتدار سرمایه و دسترنج بازنشستگان است.

وی افزود: سازمان تامین اجتماعی نسبت به نیمی از جمعیت کشور تعهد دارد و خدماتی از قبیل درمانی، پرداخت مستمری و مقرری بازنشستگی را انجام می‌دهد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی کشور همچنین عنوان کرد: سازمان تأمین اجتماعی کشور در سال جاری ماهانه 9 هزار و 200 میلیارد تومان به افرادی که به آنها متعهد است، پرداخت می‌کند که 8 هزار و 200 میلیارد تومان آن از طریق حق بیمه های پرداختی و یک هزار میلیارد آن از محل سایر منابع تأمین می‌شود.

وی تصریح کرد: در بحث استفاده از منابع جامعه کارگری باید احتیاط کنیم  و در مرز تعادل بین درآمد و هزینه حرکت کنیم چون اگر فاصله این دو بیشتر شود در ارائه خدمات دهی به افرادی که متعهد شده ایم با اخلال مواجه می‌شویم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی آمار بازنشستگانی که باید به آنها حقوق پرداخت کنند را 3 میلیون و 200 هزار نفر اعلام کرد و گفت: در مجموع باید به 43  میلیون نفر خدمات درمانی داشته باشیم.

سالاری در مورد مطالبات بازنشستگان تأمین اجتماعی برای همسان‌سازی حقوق را منوط به تأمین منابع دانست و گفت: در این زمینه قانون برنامه ششم توسعه ما را ملزوم به اجرای این موضوع کرده اما این کار مشروط به تامین منابع لازم است.

توسعه کسب‌وکارهای دارای مزیت در مناطق باید مورد توجه قرار گیرد

عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه این نشست، ضمن تأکید برتوسعه کسب‌ و کارهای دارای مزیت در مناطق، اظهار داشت: ذیل اعتبارات اشتغالزا از جمله تسهیلات اشتغال فراگیر برنامه‌های مختلف و متفاوتی وجود دارد که می‌توان از آن برای ایجاد اشتغال بهره‌مند شد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه ایجاد اشتغال توسط دستگاه های حمایتی وتوسعه مشاغل خانگی را از جمله این برنامه‌ها عنوان کرد و افزود: این برنامه از سال گذشته دراستان کرمانشاه همزمان با سراسرکشور آغاز شده و نتایج خوبی هم خوبی حاصل شده است.

منصوری طرح‌ یارانه دستمزد برای شغل اولی‌ها در 8 استان کشور که کرمانشاه هم یکی از آنهاست از جمله سیاست های بازار کار دولت می باشد وعنوان نمود: طرح کارورزی و مشوق‌های بیمه‌ای کارفرمایی از دیگر برنامه‌ها و سیاست ها می باشد که دولت در راستای رفع بیکاری درکشور اجرا می کند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به طرح مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار افزود: طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار از دیگر برنامه های دولت در راستای ایجاد اشتغال می باشد و فرصت خاصی است که کارفرمایان می توانند از مزایای آن استفاده نمایند.

عیسی منصوری در پایان اظهار نمود: توسعه کسب و کارهای دارای مزیت در هر منطقه مورد توجه قرار گرفته است و در این استان هم تجارت مرزی، گردشگری تاریخی و سلامت  بوم گردی و البته کشاورزی و صنایع تبدیلی مورد تأکید است.

گفتنی است: در پایان این جلسه سند اجرایی توسعه اشتغال استان کرمانشاه توسط محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه رونمایی شد.

 

۳۱ شهریور ۱۳۹۸ ۱۴:۱۳
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید