دهمین نشست دولت و بخش خصوصی استان کرماشاه با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

دهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوص استان کرمانشاه با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد

محمد شریعتمداری
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه دهمین جلسه گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، مدیران کل دستگاه های اجرایی، مدیران تشکل های کارگری و کارفرمایی و فعالین اقتصادی در سالن شهدای دولت برگزار شد.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این جلسه با اشاره به درخواست اصلاح قانون کار توسط فعالان اقتصادی اظهار داشت: امروز در شرایطی هستیم که نظام کار و اشتغال پوست اندازی کرده و شرایط جدیدی ایجاد شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه باید در همه اصول حاکم بر بازار کار تغییراتی متناسب با شرایط روز ایجاد نماییم، گفت: به وجود آمدن استارتاپ ها و کسب و کارهای جدید پرداختن به آینده بازار کار را ضروری کرده است.

محمد شریعتمداری ادامه داد: حقوق اساسی کارگران شامل امنیت شغلی، برخورداری از بیمه، قرادادهای دائمی است و هر قانونی در حوزه کار نمی تواند از این اصول عدول کند البته باید در این زمینه بازنگری داشته باشیم و در این خصوص مذاکراتی هم در حال انجام است.

 وی گفت: وقتی که در مورد قانون کار صحبت می کنیم، برداشت اینکه ما صرفاً مدافع کارگر یا صرفاً کارفرما هستیم یک اشتباه است، در یک نظام سه جانبه گرایانه سه طرف دولت، کارگر و کارفرما همواره می توانند برای استمرار کار، سیستم خود را بهینه کنند.

شریعتمداری یکی از مهمترین مشکلات کشورعلی رغم فعالیت های دشمن  یاس و خودباختگی دانست و خاطرنشان کرد: کرمانشاه استانی است که پیشانی جنگ بوده و گرفتاری های زیادی پشت سر گذاشتید و امروز به تزریق امید نیاز دارید.

وی بیان داشت: نرخ مشارکت در استان افزایش یافته و در بازار کار تقاضا زیاد شده، اینکه نرخ بیکاری در بهار امسال نسبت به سال گذشته پنج درصد کاهش یافته علی رغم محدودیت ها و نگاه های امنیتی و شرایط عدم قطعیت در فعالیت های اقتصادی یک پیشرفت و حرکت روبه جلو است.

وزیر تعاون،  کار و رفاه اجتماعی همچنین اظهار داشت: واحدهای راکد در تمام کشور داریم و این موضوع مختص کرمانشاه نیست، لذا در مجموع با وجود محدودیت ها اقدامات خوبی در استان کرمانشاه صورت گرفته است.

ایشان با بیان اینکه توجه دولت به این استان بیشتر از بقیه بوده است، گفت: سهم استان کرمانشاه در تسهیلات اشتغال روستایی 379 میلیارد تومان بود که علاوه بر این رقم ۶۰۰ میلیارد تومان به عنوان تسهیلات اشتغال مناطق زلزله زده مصوب کردیم که از مجموع این رقم تاکنون 979 میلیارد تومان مصوب شده است.

وی تأکید کرد: در تمام کشور برای این تسهیلات توسط تیم های ارزیابی با نظارت شخص استاندار و معاون اقتصادی ایشان و دبیرخانه کارگروه اشتغال راستی آزمایی انجام شده و در استان کرمانشاه تنها ۱۲ درصد انحراف مشاهده شده است.

شریعتمداری گفت: علی رغم فشار نظام سلطه برای کاهش سرمایه گذاری، با یک راهبرد جدید اشتغال روستایی سهم روستایی ها از سبد اشتغال کشور را از ۳ به ۲۵ درصد رساندیم که این موفقیت بزرگی است.

وزیر تعاون،  کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: سیاست های  بازار کار  و اقداماتی همچون اعطای تسهیلات اشتغال فراگیر، اختصاص مشوق های بیمه ای برای سرمایه گذاران و... همه می تواند قدم های ما برای ایجاد اشتغال در استان سریع تر کند.

ایشان ادامه داد: اشتغال برونداد اقتصاد است و وزارتی نداریم که به تنهایی متولی ایجاد اشتغال باشد، وزارتخانه های مختلف در امر سیاست گذاری این امر دخیل هستند.

شریعتمداری اظهار داشت: بی تردید در حوزه تأمین منابع برای فعالیت های اشتغال زا باید بیشتر قدم برداریم، اما در حوزه اشتغال زایی بیشتر از سایر استانها در کرمانشاه اقدام شده است.

وی گفت: استان کرمانشاه دارای مشکلات انباشته شده بسیاری است و دولت باید برای آن نسخه ویژه ای بپیچد. کرمانشاه در حوزه کشاورزی دارای پتانسیل خوبی است که باید برای آن صنایع تبدیلی توسعه داد تا از خام فروشی جلوگیری شود.

وزیر تعاون،  کار و رفاه اجتماعی همچنین بیان داشت: ما اجازه سرمایه گذاری بالای ۵۰ درصد توسط صندوق های توسعه و تعاون نداریم، اما با بخش خصوصی برای ایجاد صنایع تبدیلی مشارکت کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنانش به فراهم کردن سالانه یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان جهیزیه برای دختران دم‌بخت زیر پوشش بهزیستی نیز اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۱۶۰ نفر از دختران مددجوی این نهاد حمایتی در منطقه اورامانات با دریافت این جهیزیه راهی خانه بخت شدند.

وی همچنین به زیر پوشش قرار گرفتن ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از افراد زلزله زده استان کرمانشاه زیر چتر حمایتی بهزیستی خبر داد و گفت: خدمات مورد نیاز به صورت مرتب به این افراد ارائه می‌شود.

شریعتمداری در پایان از پیگیری مشکلات واحدهای تولیدی استان کرمانشاه خبر داد و گفت: به زودی نمایندگانی از وراتخانه برای پیگیری این مشکلات به استان اعزام و جلسات کارشناسی با حضور استانداری کرمانشاه و نمایندگان بخش خصوصی برگزار می‌شود.

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه با بیان اینکه کرمانشاه سال‌هاست از مساله بیکاری رنج می‌برد، گفت: برای برون رفت از این وضعیت نیازمند توجه مضاعف دولت و در عین حال حضور سرمایه‌گذاران بیشتری در استان هستیم.

هوشنگ بازوندضمن قدردانی از حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که همواره حامی استان کرمانشاه بوده‌اند ،خواستار سرمایه‌گذاری بیشتر شرکت شستا در استان کرمانشاه و اجرای تعهدات قبلی آن در استان شد.

او ادامه داد: یکی از اقدامات ماندگار آقای شریعتمداری پس از وقوع زلزله و زمانی که ایشان وزیر صنعت و معدن بودند اتفاق افتاد و آن هم فراهم کردن شرایطی برای توزیع ۹۰ هزار تن تیرآهن و فولاد در مناطق زلزله زده با نرخی کمتر از بازار بود.

بازوند تصریح کرد: این اقدام باعث سرعت بخشیدن به کار ساخت و ساز در مناطق زلزله‌زده شد تا امروز شاهد باشیم بخش اعظمی از منازل ویران شده در اثر زلزله از نو ساخته و مردم در آن‌ها ساکن باشند.

استاندار کرمانشاه افزود: یکی دیگر از اقدامات بسیار خوب وزیر فعلی تعاون، کار و رفاه اجتماعی عمل به وعده وزیر قبلی در خصوص پرداخت مبلغ ۲۷۰ میلیارد ریال برای بازسازی منازل افراد تحت پوشش بهزیستی در استان بود.

وی گفت: امروز هم در جریان سفر به کرمانشاه و بازدید از پروژه‌های مسکن مهر شهر پاوه، پرداخت ۶ هزار میلیارد ریال از سهم آورده متقاضیان مددجویان بهزیستی را از سوی وزارتخانه متقبل شدند.

بازوند همچنین ابراز امیدواری کرد تا بانک کشاورزی نسبت به تعهدات خود در خصوص پرداخت تسهیلات مورد نیاز برای مناطق زلزله‌زده که پیش از این متعهد شده بود، عمل کند.

در ادامه نشست شورای اداری استان کرمانشاه جمعی از نمایندگان استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی مطالباتی را در حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جمله تقویت تعاونی‌ها، گسیل سرمایه‌گذاران به استان، توجه بیشتر به افراد زیر پوشش بهزیستی و فراهم کردن امنیت شغلی برای کارگران را مطرح کردند.

سید قاسم جاسمی و احمد صفری نمایندگان کرمانشاه، شهاب نادری نماینده اورامانات و فرهاد تجری نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی افرادی بودند که در حضور وزیر کار موضوع‌هایی را مطرح و خواستار پیگیری‌های او و دیگر اعضای دولت شدند.

سیدقاسم جاسمی اولین عضو مجمع نمایندگان استان بود که در این جلسه از مغفول ماندن نقش تعاونی‌ها در اقتصاد کشور سخن گفت و افزود: در حالی که قرار بوده تا پایان برنامه پنجم توسعه ۲۵ درصد اقتصاد کشور توسط تعاونی‌ها تأمین شود اما این امر هنوز محقق نشده است.

وی افزود: در حالی که ۲ سال هم از برنامه ششم توسعه می‌گذرد، شاهد بوده‌ایم که تعاونی‌ها تنها حدود ۶ تا هفت درصد در اقتصاد نقش آفرینی کرده‌اند در حالی که این بخش از ظرفیت و توانمندی‌های زیادی برخوردار است.

جاسمی گفت: تنها در استان کرمانشاه حدود سه هزار تعاونی فعال با امکان ۵۰ هزار فرصت شغلی وجود دارد که اگر از این ظرفیت به خوبی استفاده شود بسیاری از مشکلات کشور خصوصاً در حوزه اشتغال  و اقتصاد مرتفع می شود.

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی همچنین به وجود ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار بیکار در استان اشاره کرد و گفت: این افراد عمدتاً از جوانان تحصیل کرده‌ای هستند که منتظر کوچکترین فرصتی برای نشان دادن توانایی و ظرفیت خود می‌باشند.

وی همچنین بخش تامین اجتماعی را نیز نیازمند تقویت بیشتر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دانست و گفت: بخش زیادی از افراد جامعه و استان کرمانشاه زیر پوشش این سازمان قرار دارند.

احمد صفری یکی دیگر از نمایندگان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه حضور سرمایه‌گذاران خارجی در استان کم رنگ شده است، از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست تا نسبت به گسیل این افراد به کرمانشاه اهتمام بیشتری داشته باشد.

وی ادامه داد: کرمانشاه که سال‌هاست با درد بیکاری دست و پنجه نرم می‌کند و حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌تواند مرهمی بر این زخم کهنه باشد و شرایط را مقداری بهبود بخشد.

صفری تصریح کرد: مساعدت در افزایش تسهیلات اشتغالزایی روستایی یکی دیگر از مطالبات مردم این استان است چرا که این کار باعث مهاجرت آنها از روستاها به شهرها و حاشیه‌نشینی می‌شود.

نماینده کرمانشاه در مجلس همچنین خواستار بررسی دقیق مشکلات واحدهای تولیدی شد تا به سرنوشت واحدهای راکد دچار نشوند.

شهاب نادری نماینده مردم پاوه و اورامانات نیز خواستار توجه بیشتر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مددجویان زیر حمایت بهزیستی شد و گفت: آنها مشکلات فراوانی دارند و نیازمند تدبیر و چاره‌اندیشی مقام عالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  هستند.

وی همچنین با بیان اینکه پاوه و دیگر شهرهای اورامانات جوان خوب، خلاق و تحصیل کرده فراوانی دارد، افزود: بیم آن می‌رود اگر به درستی از این ظرفیت‌ها استفاده نشود به سمت و سویی دیگر کشده شده و دیگران در خارج کشور از آن بهره‌مند شوند.

نادری در پایان خواستار تقویت بخش خصوصی شد و گفت: با محدودیت‌هایی که در بخش دولتی وجود دارد تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی توجه به بخش خصوصی است.

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی نیز امنیت شغلی را مهمترین دغدغه جامعه کارگری دانست و گفت: متأسفانه جمع زیادی از این قشر چه در کرمانشاه و چه استان‌های دیگر از این امنیت برخوردار نیستند.

فرهاد تجری، گفت: یکی از مشکلات کارگران این است که کارفرمایان با آنها قرارداد سه ماهه منعقد می‌کنند و این یعنی آنها از کمترین امنیت شغلی به عنوان یکی از حقوق اولیه خود برخوردار نیستند.

وی در پایان گفت: جامعه کارگری یکی از شریفترین و در عین حال زحمتکش‌ترین و کم توقع‌ترین افراد جامعه هستند که جا دارد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش‌تر از قبل به موضوع رفاهیات آنها توجه کند، هرچند در این راستا اقدامات خوبی هم صورت گرفته است.

کیوان کاشفی رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه، گفت: یکی از راهکارهایی که می تواند مشکلات اشتغال را حل و فصل کند اهتمام ویژه به فضای کسب و کار کشور است.

رئیس اتاق بازرگانی استان یکی از رسالتهای اصلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در سیاست گذاری در حوزه اشتغال عنوان کرد و اظهار داشت: با این وجود عمده سیاست های اشتغال را از این وزارت انتظار داریم.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه افزود: سعی و تلاش ما این است که با ارائه ایده های مختلف اشتغال را بالا ببریم  اما توازن نامناسبی که نسبت به نرخ بیکاری در کشور وجود دارد این ایده ها نتوانسته کارایی لازم را داشته باشد.

ضرورت اهتمام ویژه به فضای کسب و کار در کشور

ایشان ادامه داد: یکی از راهکارهایی که می تواند مشکلات اشتغال را حل و فصل کند اهتمام ویژه به فضای کسب و کار کشور است که اگر شرایط خوبی را در این راستا به وجود آوریم شاهد جنب و جوش در حوزه ایجاد فرصت  های شغلی خواهیم بود.

کاشفی گفت: در کشور ما حجم نقدینگی بالایی داریم این حجم نقدینگی باید به تولید و اشتغال ختم شود و از طرف دیگر تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی هم با علم فراوان در همه حوزه ها داریم ، بنابر این باید تلاش کنیم این دو به هم وصل شوند و حلقه وصل این دو فضای کسب و کار مناسب است.

رئیس اتاق بازرگانی استان همچنین اظهار نمود: بر اساس آخرین آمار ما در شاخص های توین بیزینس که بانک جهانی اعلام می کند در بین 190 کشور رتبه 128 را داریم اما اگر 10 تا 12 اقدام از جمله در حوزه قوه قضائیه و بخشی هم در دولت و بخش خصوصی را در حوزه بهبود فضای کسب و کار انجام دهیم رتبه ما به 60 تا 70 دنیا می رسد.

کاشفی ادامه داد: قانون مشاغل سخت و زیان آورباید اصلاح کنیم و به سمت و سویی ببریم که آسیبی به تولیدات نزند.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران خاطر نشان کرد: انتظار داریم اجازه صدور تشکیل صندوق تامین اجتماعی را از سوی بخش خصوصی داده شود؛ این کار ایجاد رقابت می کند و که در این صورت می تواند میزان بهره برداری را بالا ببرد و رضایت کلی را بهمراه داشته باشد.

کاشفی همچنین خواستار پرداخت حق بیمه را به جای هر ماه به دو ماه یا سه ماه یکبار وکاهش بروکراسی  اداری شد و گفت: اعتقاد داریم سازمان تامین اجتماعی  با یداصلاح شود، صندوق های تامین اجتماعی کشورصندوق های نسبتا با سن بالا هستند و بار مالی زیادی دارند.

وی بیان داشت: با توجه به نامگذاری امسال به رونق تولید، از همان ماه‌های اول سند رونق تولید را با همکاری دانشگاه تنظیم کردیم و طی آن وظیفه هر دستگاه را تعریف کردیم و در حال حاضر سند تصویب و به همه دستگاه‌ها ابلاغ شده است و می توان گفت این سند از طرف بخش خصوصی ابلاغ می‌شود که این اعتماد به بخش خصوصی را بالا می‌برد و امیدواریم بتوانیم در فضای کسب و کار بدرخشیم.

حسن عزیزی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه نیز در این جلسه ضمن ارائه عملکرد اجمالی از عملکرد اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه درحوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی، روابط کار، تعاون و اشتغال و کارآفرینی عنوان نمود: استان کرمانشاه با وجود همه محرومیت ها و مشکلات خوشبختانه از استانهای پیشرو در جذب تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری در سطح کشور می باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه همچنین از اقدامات اداره کل و دبیرخانه کارگروه اشتغال از علاوه بر برنامه ها و سیاست های بازار کار وزارت متبوع به تدوین سند اجرایی توسعه اشتغال در سال 97 و سال 98 پرداخت و در این خصوص گفت: بر اساس سند اجرایی اشتغال که با رهنمود و حمایت های استاندار و معاون اقتصادی ایشان و فرمانداران و دستگا های اجرایی تدوین شده است، تکلیف همه دستگاه های اجرایی، فرمانداران، بانک ها و مؤسسات عامل در ایجاد اشتغال مشخص شده است.

ایشان ایجاد 30 هزار فرصت شغلی به طور خالص در پایان سال 98 از اهداف اجرایی سند توسعه اشتغال استان دانست و ادامه داد: اطلاعات ایجاد اشتغال برای هر دستگاه اجرایی و شهرستان بر اساس سند اجرایی اشتغال مشخص شده است و شخصاً با ابلاغ استاندار محترم شخصاً با حضور در فرمانداری ها ضمن ارائه نکات فنی سند را تحویل فرمانداران داده ام.

گفتنی است: اولیا علی بیگی رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار کشور و دبیر اجرایی خانه کارگر استان، فرهاد مرزی دبیر اجرایی کانون کارفرمایان استان، غفار محمدی رئیس اتاق تعاون استان هرکدام به نوبه خود مسائل و مشکلات حوزه کارگری و کارفرمایی و تعاونی را مطرح نمودند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۳۱ شهریور ۱۳۹۸ ۱۶:۴۹
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید