به بهانه هفته ملی مهارت سال 1400

به بهانه هفته ملی مهارت سال 1400
هفته ملی مهارت به ویژه روز ملی کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای با شعار " گفتمان ملی، ایران مهد مهارت " فرصتی ارزشمند برای تجمیع سرمایه ها و جلب توجه جامعه فعال به ارزش مهارت با حداکثرسازی نقش گروه های مرجع، نخبه و جریان سازِ دارای موقعیتِ تأثیرگذار است.

 در سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها، بی شک گسترش نهضت توسعه آموزش های مهارتی و توانمندسازی منابع انسانی می تواند راهگشا باشد. چرا که تلفیق دانش با مهارت و خلاقیت می تواند زمینه ساز اشتغال مولّد برای جوانان کشور و به تبع آن توسعه اقتصادی و رفع مشکلات معیشتی مردم شود.

با توجه به بیماری همه گیر COVID-19 ، هفته ملی مهارت سال ۱۴۰۰  بار دیگر در یک شرایط چالش برانگیز برگزار می شود.

در حالی که واکسیناسیون امیدواری می دهد، آموزش فنی و حرفه ای هنوز راهی طولانی برای بهبودی دارد ، به ویژه در آن کشورهایی که همچنان شیوع بیماری دارند.

توسعه مهارت های جوانان با طیف وسیعی از مشکلات ناشناخته روبرو خواهد شد که ناشی از بحرانی است که آموزش به صورت بی سابقه ای در مقیاس جهانی جهانی مختل شده است.

یونسکو تخمین می زند که مراکز آموزشی بیش از 30 هفته در نیمی از کشورهای جهان به طور کامل یا جزئی تعطیل بودند. در بسیاری از کشور ها هنوز مراکز آموزشی باز نشده اند و بیش از 768 میلیون فراگیر دیگر تحت تأثیر تعطیلی جزئی مدارس قرار گرفتند.

بر اساس آخرین نظر سنجی مشترک یونسکو ، سازمان بین المللی کار (ILO) و بانک جهانی که از موسسات آموزش فنی و حرفه ای جمع آوری شده است آموزش از راه دور به رایج ترین راه انتقال مهارت تبدیل شده است در حالیه مشکلاتی همچون سازگاری برنامه درسی، آمادگی کارآموز و مربی، اتصال، یا ارزیابی و صدور گواهینامه در این زمینه وجود دارد.

برآورد ILO نشان می دهد که در سطح جهانی، اشتغال جوانان در سال 2020 به میزان 8.7 درصد در مقایسه با بزرگسالان 3.7 درصد کاهش یافته است.

بیشترین سقوط در کشورهای با درآمد متوسط دیده می شود. عواقب این اخلال در تجارب اولیه بازار کار جوانان می تواند سالها ادامه داشته باشد. در ایران نیز بیش از ۲ میلیون نفر از افراد شاغل تحت تاثیر قرار گرفته اند.

 در روز ملی مهارت جوانان ۱۴۰۰ ، مقاومت و خلاقیت جوانان در بحران، ارزش زیادی دارد.

 سیستم های آموزش فنی و حرفه ای باید با شرایط همه گیری و رکود اقتصادی سازگار شوند ، به چگونگی مشارکت در بهبود فکر کنند و اولویت هایی را که باید برای جهان پس از COVID-19 اتخاذ کنند بیاندیشند.

 آموزش فنی و حرفه ای نقشی اساسی در پرورش مقاومت جوانان دارد. اطمینان از تداوم توسعه مهارت ها و معرفی برنامه های آموزشی برای رفع شکاف مهارت ها برای همه ذینفعان بسیار مهم است. راه حل ها باید به نوعی تصور شوند که نه تنها واقعیت های حال حاضر ، بلکه طیف گسترده ای از احتمالات  را برای آینده در نظر بگیرد.

 اینجانب ضمن گرامیداشت هفته ملی مهارت ( ۳۱ تیرماه لغایت ۶ مرداد) ، روز جهانی کارآفرینی و فنی و حرفه ای را  به همه جوانان و فعالان عرصه مهارت آموزشی و اشتغال تبریک می گویم.

 

حسن عزیزی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه

۴ اَمرداد ۱۴۰۰ ۱۳:۲۹
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید