وزیر کار در مراسم انتخاب مدیرعامل جدید شستا: کارگران و بازنشستگان، کارفرمایان صندوق تامین اجتماعی هستند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: صندوق تامین اجتماعی متعلق به کارگران و بازنشستگان کشور است و در واقع کارفرمایان ما محسوب می شوند و سیاست ما در جهت تامین منافع بین النسلی کارگران ادامه خواهد یافت.
دکتر علی ربیعی در نشستی که روز شنبه در محل شرکت سازمان تامین اجتماعی برگزار شد، افزود: خوشبختانه طی دو سال گذشته روند خارج کردن سازمان تامین اجتماعی از فضای سیاسی با موفقیت پیگیری شد.
وی اظهار داشت: در ابتدای مسئولیتم در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با خدای خود عهد بستم که سازمان تامین اجتماعی را حیات خلوت سیاسی هیچ دسته و گروهی نکنم و تنها اندیشه حمایت از منافع کارگران و بازنشستگان را در سر داشته باشم که خوشبختانه این مهم با انتخاب مدیرانی شایسته از بدنه سازمان تامین اجتماعی، تحقق یافت.
وی با اشاره به جنجال های گذشته که در سازمان تامین اجتماعی پیش آمده بود، گفت: طی هشت سال فعالیت دولت های نهم و دهم به دلیل مدیریت ناکارآمد در سازمان تامین اجتماعی همواره کارگران به دلیل به خطر افتادن منافع صندوق دچار دلشوره و نگرانی بودند که خوشبختانه طی دو سال گذشته بار این دغدغه در اذهان کارگران زدوده شد.
وی بیان داشت: علیرغم تلاش های کارشناسی که از سوی مسئولان و مدیران دولت تدبیر و امید انجام می شود هنوز نتوانسته ایم تبعات هشت سال یادشده را پاک کنیم.
دکتر ربیعی با تاکید بر اینکه باید تلاش کرد که سازمان تامین اجتماعی همچنان غیرسیاسی باشد و نظیر سال های پیشین یادشده گذشته دچار گفت و گوهای بیهوده نشود، گفت: شستا باید در صدد دستیابی به سود اقتصادی بیشتر و تحقق رسالت اجتماعی خود برای ارتقا کیفیت زندگی کارگران باشد.
وی با اشاره به اینکه باید جایگاه شستا و هلدینگ ها را ارتقا دهیم، اضافه کرد: این مجموعه را باید به عنوان مجموعه ای کارا و موثر که دلسوزان مردم و انقلاب در آن مشارکت دارند به جامعه معرفی کنیم.
دکتر ربیعی با اشاره به وجود ساختارهای اقتصادی نامناسب در برخی از بنگاهها، گفت: بهبود ساختارها نیاز به زمان طولانی دارد اما می توان با انتخاب مدیران شایسته تا حدود زیادی مشکلات ساختارها را کاهش داد و مدیران در شرکت های شستا باید فقط به صفت تخصص و تسلط برحوزه کاری خود انتخاب شوند و اهتمام هیات مدیره تامین اجتماعی براین است که اعضای هیات مدیره ها و مدیران ازداخل مجموعه و خانواده بزرگ تامین اجتماعی انتخاب شوند و براین اساس هیات مدیره کنونی و مدیرعامل انتخاب شده اند.
وی با اشاره به مدیران شستا که در این نشست حضور داشتند، بیان داشت: در صورتی که مدیر جدیدی در مجموعه شرکت های سرمایه گذاری تامین اجتماعی انتخاب می شود باید برای تامین مصارف اداری از جمله نیاز به تامین فضاهای اداری درچارچوب های قابل قبول و با اخذ نظر کارشناسی و مجوز اقدام کنند.
وی انتخاب مدیرعامل جدید شستا را از داخل مجموعه این شرکت، انتخابی شایسته عنوان کرد و گفت: از دیگر نکاتی که هیات مدیره شستا باید به آن توجه کنند ایجاد هم افزایی بین شرکت ها و جهت دهی خرید و تامین نیازها از شرکت های زیرمجموعه و تقویت بانک رفاه کارگران و بیمه های وابسته باشد و ازسوی دیگر توجه به رسالت اجتماعی و کمک به خانواده بازنشستگان وکارگران و مشارکت در خیرجمعی برای فرزندان بی پناه ایران اسلامی باید مدنظر قرار گیرد.
وی باانتقاد از برچسب خصولتی برصندوق های بیمه ای، با تاکید بر اینکه شرکت های متعلق به صندوق های بیمه ای ازجمله سازمان تامین اجتماعی خصوصی هستند، گفت: کارگران و بازنشستگان، کارفرمایان این مجموعه به شمارمی روند. 
وی حمایت دولت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی از فعالیت شرکت ها را برای ارتقا بهره وری، بهبود کیفیت تولید ومشارکت در فرآیند رشد و توسعه کشور را ذکر کرد و یادآور شد: نرخ مشارکت سرمایه و بهره وری در شرکت های شستا افزایش یافته به گونه ای که این مجموعه نیازهای اقتصادی سازمان تامین اجتماعی و کمبودهای بودجه ای این سازمان را تامین کرده و در دو سال اخیر از طریق افزایش تعداد شرکت های خود در بورس نسبت به شفاف سازی اقدامات چشمگیری را به انجام رسانده و با اجرای پروژه های بزرگ ملی و سرمایه گذاری در آنها از قبیل شرکت رایتل و پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه بنزین رسالت های خود را به انجام می رساند. 
دکتر ربیعی با اشاره به مدت باقیمانده فعالیت دولت تدبیر و امید، گفت: فقط دو سال دیگر از عمر دولت یازدهم مانده و اگر مدیران روزانه 10 ساعت هم کار مفید کنند هفت هزار ساعت فرصت داریم و باید تمام تلاش خود را بکار گیریم تا بتوانیم در خدمتگزاری به مردم در مدت یادشده از هیچ تلاشی کوتاهی نکنیم.
وی در پایان از تلاش های احمد فیاض بخش مدیرعامل پیشین شستا و همچنین محمد سعیدی که طی دو ماه گذشته به عنوان سرپرست شستا قبول مسئولیت کرده بود، قدردانی کرد و انتخاب سیدمحمدرضا آیت اللهی به عنوان مدیرعامل جدید شستا که از سوی هیات مدیره این مجموعه برگزیده شد را انتخابی شایسته دانست.
دکتر ربیعی با قدردانی از خدمات سعیدی از او به عنوان فردی متعهد و متخصص نام برد و با تاکید براینکه وی در مدت فعالیت در مجموعه شستا گام های موثری را در حوزه های مختلف به ویژه توسعه سرمایه گذاری خارجی برداشته است، تاکید کرد: او در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باقی خواهد ماند و بدون تردید همچون گذشته منشاء خدمات خواهد بود. 
همچنین در این نشست محمد سعیدی سرپرست پیشین شستا گفت: تمام تلاش مجموعه شستا در این است که بتوانند سفره کارگران را غنی تر کنند و از کارهای بیهوده که موجب هدر رفتن منابع صندوق می شود، بشدت بپرهیزند.
سعیدی صداقت، شجاعت و درایت را مهمترین ویژگی مدیریتی عنوان کرد و یادآور شد: در صورتی که بخواهیم توسعه بیابیم باید بتوانیم درست تصمیم گیری کنیم و از حاشیه ها بپرهیزیم.
۳۱ مرداد ۱۳۹۴ ۱۹:۱۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید