استان دارای حدود 770 چشمه و 74 سراب است که سالانه متوسط بیش از 2/1 میلیارد متر مکعب آبدهی دارند. موقعیت جغرافیایی و تنوع آب و هوایی منطقه موجب پدید آمدن مناظر دلپذیری در مناطق مختلف استان گشته که خلاصه ای از ویژگیهای هر منطقه را بحضور تقدیم می دارد.

ریجاب (ریژآب) منطقه ای ییلاقی، تاریخی و شکوهمند است که صدها آبشار کوچک و بزرگ، سرابها و چشمه هایی با آب گوارا و درختانی که گاه قامت آنها به 500 سال می رسد در کنار آثار به جا مانده از دوران ساسانی و اسلامی تفرجگاهی رویایی و منطقه ای مورد توجه محققان، باستان شناسان و علاقمندان به طبیعت و زیبایی های بی مثال است. جنگلها و باغهای ریجاب پوشیده از درختان بلوط، سپیدار، سرو، چنار، انجیر، گردو، انار، توت و مو در کنار رودی همیشه جاری است.

سراب نیلوفر در 20 کیلومتری غرب شهر کرمانشاه پذیرای گردشگرانی است که به منظور شنا، قایقرانی، استراحت در کنار آب، لذت بردن از طبیعت و زیباییهای آبزیان و پرندگان مهاجر که در لابلای نیزارها و قسمتی از سطح دریا که پوشیده از برگهای سبز نیلوفر زیبا است مسکن گزیده اند. این منطقه زیبا را مقصدی برای سفر خود انتخاب کرده و از امکانات رفاهی بوجود آمده بهره مند می شوند.

گلین، منطقه ای وسیع که در بین راه گیلانغرب و سرپل ذهاب و همجوار دشت زیبا با شالیزارهای پهناور دیره واقع شده، گلین گردشگاهی است بکر و فرح انگیز که دره ای پوشیده از درختـان گـوناگون با اناری معروف و رودی همیشه خروشان کیلومرها زیبایی و لطافت را به گردشگران هدیه می کند.   

تالاب هشیلان:

این تالاب (مرداب) با قریب 1500 هکتار وسعت در 32 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه واقع گردیده و از جـزایر شناور بزرگ و کوچک متعدد تشکیل شده که در فواصل آنها گیاهان متنوعی روئیده و محل امنی برای حدود 200 نوع پرنده بومی و مهاجر می باشد.

در سفر به استان کرمانشاه می توانید در پهنه استان از صدها چشمه، سراب، رود، آبشار و طبیعی سبز با چشم اندازهای به یادماندنی استفاده کنید. از عمده ترین این سرابها می توان به سراب یا دربند صحنه، سراب نوژی وران (نجو بران) سراب طاق بستان در شمال شهر کرمانشاه، سراب قنبر در جنوب شهر کرمانشاه، سراب بیستون، سراب شالان و آبشار دره اژدها در ریجاب، سراب یاوری، سراب جابری و سراب روانسر در مسیر پاوه، سراب خضر الیاس در مسیر جاده سنندج، سراب سنقر، سراب هرسین، سراب فش در کنگاور، چشمه و آبشار بل در شهرستان پاوه، سراب هرسم در مسیر خوزستان سراب گرم در سرپل ذهاب، سراب مورت در گیلانغرب، سراب زیبای پیران در سرپل ذهاب و اشاره نمود.

غارهای استان:

به لحاظ زمیـن شناسـی کوهسـتانهای منطقه از نـوع آهکـی و پیـدایش آنها مـربوط به دوران دوم زمین شناسـی می باشد. در طول میلیونها سال که از خلقت این قطعه از خاک می گذرد بر اثر نفوذ و جریان آب در دل کوهها و صخره های منطقه غارهای زیادی در دل کوهستانها سر به فلک کشیده استان به وجود آمده اند که هر یک دارای مزیتهای خارق العاده ای می باشند به غیـر از غارهایی که محل سکونت انسان در دوران ماقبل تاریخ بوده و می توان به عنوان نمونه از غار کنشت در جنوب شهر کرمانشاه که بنا به اظهار کارشناسان مربوط به 40 هزار سال پیش می باشد و غارهای عظیم دیگری همچون غار پراو در جنوب شهر کرمانشاه حد فاصل کوه ((طاق بستان)) و ((بیستون)) در دل کوه ((پراو)) با یخچالهای طبیعـی معروفش و شگفتیهای درون غار که دره ای به عمـق 5/762 متـر با چندین آبگیر و آبرو در عمـق غار که در بین غار نوردان دارای اهمیت و ارزش فراوانـی اسـت و عمیق ترین غار آسیا به شمار می رود نام برد.

غار قوری قلعه نیز یکی دیگر از شگفتیهای طبیعی استان کرمانشاه است که در 92 کیلومتری کرمانشاه و در مسیر جاده پاوه (شهر هزار ماسوله) واقع گردیده ستون فقرات این غار 3140 متر و طول غاری آن 12 کیلومتر اعـلام گردیده و به بـزرگتریـن غار آبی آسیا مشـهور گشـته، بیعت اطراف غار بسیار زیبا و پوشیده از درختان جنگلی متنوعی است. معماری و فرهنگ مردم منطقه نیز بسیار جذاب و قابل تحسین است. در داخل غاتحسین است. در داخل غار نهری میزان آبدهی آن بطور متوسط 111 لیتر در ثانیه است، قندیلها و سـتونهای زیبا و رنگارنـگ در تالارهای این غار که فاز اول آن به بهره برداری رسیده برای همیشه تصاویری رویایی را در یاد و خاطره بازدیدکنندگان باقی می گذارد.

آثار جنگ:

آثار دوران دفاع مقدس مردم سلحشور ایران اسلامی و بازسازی مناطق تخریب شده در طول 8 سال جنگ تحمیلی را می توان در موزه جنگ واقع در شهر کرمانشاه و شهرهای خط مقدم نبرد همچون قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب از نزدیک شاهد بود.

اماکن مقدسه و بقاع متبرکه:

استان برای مسلمانان دارای ارزش و احترام فراوانی بوده و به لحاظ قدمت، برای غیر مسلمان هم دارای اعتبار فرهنگی و تاریخی است و از نظر زیبایی شناسی مورد توجه همگان می باشد.

 برخی از مهمترین این اماکن عبارتند از:

1-       آرامگاه امامزاده احمد (ع) از فرزندان امام محمد باقر (ع) پنجمین پیشوای شیعیان در شهر سنقر

2-       آرامگاه امامزاده حسن (ع) از فرزندان امام حسن (ع) دومین امام شیعیان در مسیر اسلام آباد به خوزستان، در محلی که زیارتگاه و مکان تفریحی همگان است.

3-       مقبـره آقا محمـد علی بهبهانـی (آل آقا) از علمای برجسـته شیعه در شهر کرمانشـاه

4-       مقبره احمد ابن اسحاق از محدثان بزرگ شیعه و از خواص حضرت امام حسن عسـگری (ع) در سرپل ذهاب که زیارتگاه عاشقان علم و معرفت است.

5-       مقبره شیخ فاضل تونی بشرویی از علمای بزرگ شیعه در قرن سوم و چهارم هـ . ق در شهر کرمانشاه

6-       بقعه و بارگاه مربوط به اویس قرنی از یاران صدیق حضرت علی (ع) که مورد احترام شیعه و سنی بویژه زیارتگاه اهل سنت منطقه و حتی مسلمانان کشورهای همجوار است. و همه ساله جمـع کثیری از مؤمنین به زیارت آن بزرگ نائل می شوند. شایان ذکر است که درخصوص مدفن واقعی آنجناب بین مورخین اختلاف نظر وجود دارد، برخی محل حاضر، گروهی یمن و دسته ای نیـز مصـر را محل دفن ایشان قلمداد کرده اند. لکن زیارتگاه فوق که در مسیر کرمانشاه به روانسر بر قله کوهی قرار دارد، معتقدان بسیاری را به سوی خود فرا می خواند. از دیگر این اماکن بقعه بابا یادگار در منطقه ریجاب است که همه ساله بسیاری از مشتاقان را به سوی خود جلب می کند.

مساجد و حسینیه ها:

از مساجد و حسینیه های کرمانشاه می توان عمادالدوله با کاشی کاری و معماری زیبا در بازار، مسجد دولتشاه با محراب چشم فریب، ستونهای خوش تراش و معنویتی خاص، مسجد شاهزاده، مسجد نواب، مسجد جامع شهباز خان و ... از حسینیه ها و تکایای باشکوه کرمانشاه نیز حسینیه بیگلربیگی که با کاشیها و آیینه کاریهای زیبا، هنرمندانه تزئین گردیده اند هر بیننده ای را مجذوب ذوق و هنر پیشینیان ما می کند نام برد.