سنتها:

در سفر به استان کرمانشاه با نحوه زندگی عشایری که پس از قرنها هنوز در کوچ هستند و در زیر سیاه چادر به زندگی و دامداری سنتی اشتغال دارند و همچنـین با فـرهنـگ متفاوت و لباسهای بومی و موسیقی های سنتی خاص منطقه آشنا خواهید شد.

زبان:

زبان مردم در مرکز استان فارسی با لهجه شیرین کرمانشاهی است و در سایر نقاط زبان کردی با لهجه خاص هر منطقه (کرمانشاهی کرمانجی گورانی جافی اورامی کلهـری لکی لری) متداوال می باشد و ساکنین شهرستان سنقر نیز گروهی ترکی و گروهی کردی سخن می گویند.

دین و مذهب:

85درصد از اهالی استان کرمانشاه متدین به دین اسلام می باشند و از این میان 1/69درصد شیعه مذهب و 9/15درصد از اهل سنت هستند که همزیستی زیبا و زندگی برادرانه این دو گروه با هم یکی از جاذبه های فـرهنگـی، مـذهبـی اسـتان می باشد که 15درصد باقیمانده نیز پیرو فرقه های اهل حق، منسوبین به شیعه و متدینین به دیگر ادیان رسمی کشور (زردشتی، کلیمی، مسیحی) هستند.

صنایع دستی:

صنایع دستی استان از پیشینه ای استوار برخوردار و از دیرباز رفع کننده احتیاجات زندگی مردم بومی منطقه بوده و نقش مهمی در اقتصاد اهالی ایفا کرده است. از مهمترین تولیدات صنایع دستـی اسـتان می توان به موارد زیر اشاره نمود: قالی بافی گلیم بافی موج بافی جاجیم بافی بافت سبد و حصیر بافت سجاده ریسندگی و نمد مالی بافت و دوخت گیوه سفالگری چیخ بافی و ساخت وس از چاقو و ابزارآلات فلزی و آلات موسیقی مانند تنبور که هریک از این دست ساخته ها از زیبایی و اعتبار خاصی برخوردار هستند.

غذاهای محلی:

کرمانشاهیان نیز مانند دیـگر همـوطنان غـذاهای سنتـی و خاص خـود را دارند که مشـهورترین آنها دنده کباب، چلوخورش خلال و آش عباسعلی است که در رستورانها و سطح شهر عرضه می شود، کباب سنقری، چلو گوشت، آش ترخینه و دیگر غذاهایی که از گیاهان بومی کوهستانهای منطقه تهیه می شود نیز به نوبه خود طرفداری دارند.

حیات وحش: استان کرمانشاه دارای حیات وحش غنی و ممتازی است که در کوهها، جنگلها، بیشه زارها و مناطق حفاظت شده گونه های متفاوتی از چرندگان، پرندگان، خزندگان و آبزیان گوناگون را می توان مشاهده کرد برخی از حیوانات مذکور عبارتند از: شوکا کل بزکوهی خرس قهوه ای گراز سیاه گوش گوسفند ارمنی پلنگ گربه وحشی کفتار قوچ میش مارهای سمی و نیمه سمی خرگوش روباه شغال گرگ عقاب کبک مرغ تیهو دراج و

سوغات کرمانشاه:

در پایان سفر به استان کرمانشاه علاوه بر کوله باری از خاطرات شیرین و به یادماندنی که همواره در ذهن شما خواهد ماند می توانید برای عزیزانتان انواع لباسهای محلی، گیوه، گلیم، کاک تخم مرغی، نان برنجی، نان شکری، نان خرمایی، نان روغنی، تخمه سنقری، انجیر ریجاب، انار گلین، رب انار پاوه، گردوی جوانرود، عسل کوهستانهای پر از گلهای وحشی، و در نهایت روغن معروف کرمانشاهی را به ارمغان ببرید.

مردم خونگرم و مهمان نواز کرمانشاه مهربانانه تمامی جاذبه های استان را به مهمانان عرضه می نمایند. این همه قابلیت و استعداد گردشگری منحصر به فرد لطف دیدار دوستان را طلب می کنند.

کرمانشاه برای مسلمانان دارای ارزش و احترام فراوانی بوده و به لحاظ قدمت برای غیر مسلمان هم دارای اعتبار فرهنگی و تاریخی است و از نظر زیبایی شناسی مورد توجه همگان می باشد.